PROJEKT - „PODPORA BRANNĚ-SPORTOVNÍCH A TECHNICKÝCH AKTIVIT ŽEN A DÍVEK“​

Cílem dotačního podprogramu byla pomoc k získávání branně-sportovních a technických dovedností a návyků obyvatelstva, a to prostřednictvím branně-bezpečnostních sportů a technické činnosti. Vytvářet podmínky k rychlému zapojení všech občanů (i s ohledem na genderovou rovnost účasti žen a mužů) do řešení vojenských krizových situací a zvyšovat povědomí o jejich roli a odpovědnosti za obranu ČR.

V projektu s názvem „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek“ byly ženám a dívkám všech věkových kategorií přiblíženy níže uvedené aktivity. Tím, že spolek je zaměřený na letecké sporty, tak hlavním účelem projektu bylo přiblížit ženám a dívkám parašutismus, pak související činnost práci s mapou – topografii, zdravovědu a také sebeobranu. Veškeré činnosti spolu při krizových situací totiž souvisí a je možné je použít.

Projekt zahájila Mgr. Martina Bednářová a Ing. Petra Seifertová na Gymnáziu Brno, Slovanské náměstí, p.o., Slovanské náměstí 1804/7, 612 00 Brno, IČ: 00559016, kde dne 25.4.2023 přednášeli o parašutismu. Seznámit se s parašutismem, hlavně s možností balení padáku se účastnilo 57 žáků, z toho 43 dívek ve věku od 15 let do 18 let.

Přítomné přednáška velice zaujala a někteří se přihlásili ihned na kurz jak balení padáku, tak seskoku padákem.

V projektu se pokračovalo pod instruktorským vedením Mgr. Martiny Bednářové dne 25.5.2023 a 25.6.2023 již na letišti Soběslav, kde byly provedeny dva seznamovací seskoky se žákyní parašutismu. V rámci seskoků se zaměřili na balení padáku, postup při vysazení z letadla, volný pád, otevření padáku a řízení padáku na zem.

V měsíci květnu se distribuovaly plakáty o projektu s termíny projektových aktivit.

Dne 23.7.2023 se zahájily aktivity projektu: zdravověda, topografie a sebeobrana na letišti Soběslav.

Celkem se účastnilo 23 osob ve věku od 10 let do 52 let. Jednotlivé dílčí aktivity byly velice zajímavé, probíhaly nejdříve na teoretické bázi a poté si účastnice mohly praktiky vyzkoušet.

Zdravověda byla přednesena Marcelou Alexou,  diplomovaným záchranářem a pracovnicí ARO Nemocnice České Budějovice, parašutistkou a pilotkou tak, aby odpovídala zdravotnické pomoci jak při každodenních činnostech, tak

při paraprovozu.

Topografie byla koncipována Bc. Zdeňkem Alexou, pracovníkem Armády ČR tak, aby při seskoku mimo letiště se mohly účastnice orientovat v terénu. Takže se seznámily s orientací v armádních i obecných mapách. Účastnice v závěru dostaly úkol dle souřadnic najít určité cíle a osvojit si tak nabité vědomosti, aby v následujícím týdnu je mohly při seskoku padákem využít.

 

Při sebeobraně lektoři Bc. Petr Kabourek a Mgr. Jindřich Petřík, instruktoři Krav Maga Centrum CB s.r.o., a SK Centrum bojových sportů,  z.s.  seznámili přítomné ženy a dívky s pár prvky sebeobrany a vyhnutí se konfliktu,  a dále použití pepřového spreje. Pak si mohly účastnice prakticky vyzkoušet určité bojové hmaty a kopy a taktéž si na vlastní „kůži-oči“ vyzkoušet užití pepřového spreje.

Tento blok byl velice časově náročný, protože je nespočet možností obrany. Oba dva spolky, tak navázaly spolupráci, aby případné zájemkyně o sebeobranu mohly navštěvovat celoroční kurzy sebeobrany.

V rámci tohoto dne si mohly účastnice ještě prolétnout v letadle Blaník.

Dne 29.7.2023 se zahájily aktivity projektu: zdravověda, topografie a paraseskoky na letišti Soběslav. Celkem se během dne účastnilo 19 žen a dívek, které kromě seznamovacího seskoku v tandemu, měly ještě za úkol pod vedením Marcely Alexy ukázat zaškrcení žilního krvácení a dále si měly dle souřadnic zadané Zdeňkem Alexou najít certifikát, který jim byl za celý absolvovaný projekt předán přes uschované místo.

Posledním dnem projektu byl den 10.9.2023, kde se opět prováděly aktivity: zdravověda, topografie a paraseskoky. Dne se zúčastnilo 10 žen, které také absolvovaly seznamovací seskok v tandemu, musely ukázat pod dohledem Marcely Alexy zaškrcení žilního krvácení a dále si dle souřadnic zadaných Zdeňkem Alexou musely najít svůj certifikát.

Všechny zúčastněné osoby zvládly jak seskok, tak navazující aktivity – sebeobranu, topografii a zdravovědu. Nikomu se při aktivitách nic nestalo, naopak byl o aktivity enormní zájem, takže byl podán další navazující projekt na rok 2024 s názvem „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek – pokračovací výcvik“.

Termín realizace byl dodržen s předstihem, a to k datu 30.9.2023, místo data 31.12.2023.

Celkem se projektu zúčastnilo 89 žen a 4 muži.

Na projekt byla poskytnuta dotace ve výši 130.000,-Kč a celkové náklady projektu měly činit 150.000,-Kč. Tím, že o projekt byl značný zájem, vyšplhaly se náklady na částku 179.646,-Kč, kterou uhradil spolek Czech Women with Wings, z.s.

 

Celý projekt byl průběžně publikován na sociálních sítích, na webu spolku a taktéž v Denících Jihočeského kraje (viz. zde:

https://taborsky.denik.cz/z_regionu/seskok-padakem-tabor-jizni-cechy-z-vysky-letiste-hosin-adrenalin-skydive-tabor.html

Veškerá fotodokumentace je na této adrese:

https://eu.zonerama.com/CzechWomenwithWings/Album/10402785#check-duplicates

Aktuality:

1. aktivita v rámci tohoto projektu

CHCETE VÍCE INFORMACÍ?