WINDTHERAPY, aneb jak vznikal název terapie ve větrném tunelu?

Napsala:  Martina Bednářová

 

První krůčky k této terapii byly udělány již v roce 2016, kdy byl létat Jan Sokol (Nadace Auttalk) se synem Radovanem.

Ráďa se narodil s autismem, a tak se mu moc nelíbil hluk, vítr a tělesný kontakt s cizími lidmi a věcmi (helma, špunty do uší, brýle). Těchto 10 minut létání vydržel, ale byl to boj, avšak z pohledu tatínka Jana to byl obrovský úspěch.

Dalším poznáním pro vznik terapie bylo mé vychýlení středu těla, kdy jsem se jako žák učila létat na zádech při záchranné poloze (k vychýlení těla došlo tři roky předtím špatnou chůzí po operaci kolene) a neustále jsem rotovala na jednu stranu.

Tato nerovnost těla byla okamžitě odhalena prouděním vzduchu, a tak  na jaře 2022 vznikla myšlenka obnovení práce s autistickými lidmi, kteří trpí fyziologickými nerovnostmi.

Opět jsem se sešla s Janem Sokolem a i s parašutistkou a ředitelkou rehabilitačního centra Rehafit s paní Pavlínou Zvelebilovou, dojednali jsme postupy, jak toto zjistit.  Paní Zvelebilová myšlenku ještě prodiskutovala na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a domluvili se, že tato terapie se začne praktikovat na dětech, a to od věku 4 let. Byla zde totiž hypotéza, že by adrenalin mohl ovlivnit centrální nervovou soustavu a tím napravit určité anomálie chování dětí.

Nadace Auttalk pana Sokola vytvořila nábor a přihlásilo se 20 rodin s dětmi. Nebyly zde jen 4 leté děti, ale i 14 chlapec. Nikoho jsme neodmítli, protože bylo evidentní, že rodiče pro své děti chtějí zkusit cokoliv.

Začali jsme ve větrném tunelu opravdu pomalu. První schůzky byly opravdu seznamovací pro děti s prostředím, s hlukem a oděvem na tělo a hlavu. Velkým problémem bylo dostat dětem do uší špunty proti hluku (již víme, že existují protihluková sluchátka, které je třeba pro autisty do tunelu pořídit). A helmy už jsou uzavíratelné, takže žádný vítr nevadí.

Každé létání je jako poprvé. Vždy se začíná seznámením s prostorem, sblížení se s lidmi (důvěra v okolí je důležitá) a simulací volného pádu s odborným instruktorem.

Od začátku jsme se snažili ustanovit tým lidí, kteří budou jak nejvhodnější pro práci s autistickými dětmi (rodiče, pečující osoby), tak fyzioterapeuté, instruktoři a další pomocníci pro měření hodnot.

Bohužel jsme vyzkoušeli létání čtyřikrát a vždy to bylo s jiným instruktorem v tunelu, což pro děti nebylo vůbec jednoduché si pokaždé zvykat na někoho jiného, nebo děti byly nemocné, nebo to bylo ve špatnou dobu, kdy buď dojezd do Prahy byl komplikovaný nebo děti už byly unavené.

Také jsem zjišťovala, že vytíženost fyzioterapeutů je značná a není možné skloubit jejich práci a možnosti rodičů.

Další mou vnitřní překážkou bylo to, že jsem měla zafixováno, že rodiny s dětmi s PAS nemají finance na takovou terapii.

V září 2022 jsme společně s Andreou Funkovou a Kateřinou Machulovou založili spolek Czech Women with Wings, z.s., a tak jsem se snažila žádat přes spolek o různé dotace (na MPSV, MZČR). Jenže bohužel pokaždé jsme ztroskotali na výzkumu.

Jediné, co nám vyšlo byla nadační sbírka přes Sbírku Donio, kde se na dětičky vybrala částka ve výši 13.500,-Kč. Tu také rodiny s dětmi s PAS v listopadu 2023 prolétaly.

I přesto jsme možnost terapie nevzdávali. Dokonce díky nápadu vozíčkářky Jany Majerové (také létá a sama rehabilituje pravidelně ve větrném tunelu) vznikla myšlenka patentu či ochranné známky na terapii WINDTHERAPY,  o kterou jsem požádala také už v roce 2022.

Jelikož žádost o ochrannou známku nešla zaregistrovat na fyzickou osobu, musela jsem ji zaregistrovat na spolek Czech Women with Wings, z.s., a taktéž jsem ji platila ze svých peněz. Je pravdou, že je pro celou Evropu a na část mi byla poskytnuta dotace.

A až 20.3.2024 by ochranná známka zadministrována.

Jenže, jak si člověk někdy myslí, že něco bude či nebude a okolnosti mu vše změní, tak i mne se v září 2023 změnil život.

Díky úžasné osobě Lence Chrobočkové, kterou zaujalo mé povídání o létání ve větrném tunelu s osobami s postižením, došlo k mému nasměrování této terapie jako byznys.

V soutěži Jihoczech roku 2023 jsem obsadila 3. místo, získala cenu 10.000,- Kč a začala k vývoji terapie přistupovat jinak. Založila jsem WINDTHERAPY CENTER s.r.o., začala skládat tým pro výzkum a zažádala o grant Technologická inkubace. Pořád to ještě bylo ze všech dosažených výsledků z létání, takže opět žádost neuspěla, protože nebyly klinické testy.

Ale už jsem poučena, začínáme nanovo s novým týmem, výzkumnými cílovými skupinami a vše bude pod taktovkou právě vzniklého s.r.o.

Nadále budeme propojeni se spolkem Czech Women with Wings, z.s., kde je nový vzniklý klub PAScal (spojení označení autistů PAS a jednotky tlaku vzduchu pascal) – rodiny s dětmi s PAS.

Dojde k převedení ochranné známky právě na vzniklé WINDTHERAPY CENTER s.r.o., aby vše bylo pod jedním balíčkem.

Veškeré novinky z nové větrné terapie WINDTHERAPY budu publikovat jak na této stránce https://womenwithwings.cz/windtherapy/, tak i  na této stránce https://martinabednarova.cz/

 

CHCETE VĚDĚT VÍCE?